Egzamin dyplomowy z florystyki
W tym roku egzamin dyplomowy z florystyki odbywał się w murach naszej Alma Mater, w przestronnym holu Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa UR. Zadecydowałam się na takie rozwiązanie, aby podkreślić znaczenie i ważność tego miejsca, które gościnnie przyjmowało 169 studentów kolejnych 10 edycji Studiów Podyplomowych Florystyka.
Egzamin odbywał się w poniedziałek 2 września, studenci wykonali po 3 prace: bukiet wiązany, bukiet ślubny oraz dużą pracę zatytułowaną w tym roku Uskrzydleni. Kompozycje oceniali: Mariola Miklaszewska, Tomasz Paszczyński oraz dr hab. Piotr Salachna z ZUT w Szczecinie, który przewodniczył komisji. Tym razem tytuł florysty w Krakowie zdobyli: Aleksandra Banasik, Sabina Czarnik, Natalia Drozd, Karolina Grynder, Julia Kosmala, Carmen Paradowska oraz Wioletta Sobańska. Najwyżej oceniony bukiet wiązany wykonała Julia (2. Sabina, 3. Karolina). Autorką najlepszego bukietu ślubnego była Karolina (2. Julia, 3. Sabina). Pierwsze miejsce w kategorii duża forma przypadło Julii, drugie Aleksandrze, trzecie Sabinie. W klasyfikacji generalnej na najwyższe podium wspięła się Julia Kosmala, drugie miejsce przypadło Karolinie Grynder, trzecie Sabinie Czarnik. Wszystkie prace były przepiękne, budziły podziw pracowników naszej uczelni oraz przybyłych gości. Dziękuję z całego serca naszej wspaniałej siódemce za ogromne zaangażowanie, za cały rok pracy i cudowna atmosferę, który stworzyliście, i wreszcie za ten kwiatowy festiwal na naszej uczelni. Był on niekwestionowaną ozdobą jubileuszowej konferencji, zorganizowanej 3 września dla naszych Absolwentów.
Konferencja rozpoczęła się wręczeniem dyplomów i nagród dla florystów dziesiątej edycji. Potem dr Bożena Szewczyk-Taranek poprowadziła sesję wykładową, w której mogłam przypomnieć najważniejsze wydarzenia uniwersyteckiej florystyki, które miały miejsce podczas minionej dekady. Dr hab. Piotr Salachna wprowadził nas w tajniki bukieciarstwa i florystyki, a Mariola Miklaszewska opowiedziała o swojej nowej pasji, o fotografowaniu roślin. W drugiej części konferencji odbyły się rozmaite warsztaty ogrodnicze, w których uczestniczyli nasi goście. Dotyczyły roślin ogrodowych, sensorycznych, róż i gatunków biblijnych. Próbowaliśmy wina z uniwersyteckiej winnicy, farbowaliśmy rośliny do trwałych kompozycji, okrywaliśmy tajemnice roślinnych kultur in vitro i poznawaliśmy najnowsze narzędzia ogrodnicze do pracy w ogrodzie. Ale najważniejszymi w mojej opinii momentami tego spotkana były wspólne rozmowy, wymiana doświadczeń, masa wspomnień, dlatego dobrą decyzją było zaplanowanie specjalnego czasu na te spotkania i rozmowy. Cudowną atmosferę i radość panująca podczas konferencji można zobaczyć w relacji fotograficznej, za która bardzo dziękuję naszemu niezawodnemu Piotrowi Królowi. Firma Jurek z Mogilan zadbała, abyśmy nie byli głodni i spragnieni, i zrobiła to z należytym profesjonalizmem – dziękuję.
Wszystkim uczestnikom spotkanie gorąco dziękuję, absolwentom, florystom, gościom i sponsorom. Uczestniczyliśmy w wielkim święcie florystyki w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Vivat Academia, vivant professores! Vivat membrum quodlibet, vivant membra quælibet, semper sint in flore!
Fotorelacja:
Przebieg egzaminu dyplomowego
Kompozycje kwiatowe – dzieła studentów
Konferencja i warsztaty
Rozdanie dyplomów
dr hab. Bożena Pawłowska, prof. UR