Wykładowcy to eksperci w swoich dziedzinach, nie tylko naukowcy, ale i praktycy, czyli najlepsi pracownicy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
prof. dr hab. inż. Bożena Pawłowska — kierownik Studiów Podyplomowych Florystyka
prof. dr hab. inż. Bożena Pawłowska
— kierownik Studiów Podyplomowych Florystyka
— od 2014 r. kierownik Katedry Roślin Ozdobnych UR w Krakowie, a od 2019 r. kierownik Katedry Roślin Ozdobnych i Sztuki Ogrodowej.
Profesor nadzwyczajny w Katedrze Roślin Ozdobnych i Sztuki Ogrodowej. Pracuje w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie od 1987 roku, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa oraz na kierunku Architektura Krajobrazu. Specjalizuje się w uprawie roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, a także roślin balkonowych. Ma słabość do gatunków używanych w suchych aranżacjach. Od lat pasjonuje się bukieciarstwem i florystyką. To lubiany i doceniany przez studentów wykładowca — nagroda "Super Belfer 2006 Roku".
Jej badania naukowe związane są z biotechnologią, a szczególnie krioprezerwacją (przechowywaniem w ciekłym azocie) i rozmnażaniem in vitro roślin ozdobnych.
Prowadzi też badania z zakresu sztuki ogrodowej i florystyki użytkowej.
Jest pasjonatką podróży, które najczęściej związane są z przyrodą i roślinami ozdobnymi. W wolne zimowe weekendy oddaje się narciarstwu.
mgr inż. Grażyna Korzekwa
mgr inż. Grażyna Korzekwa
— florystka posiadająca uprawnienia sędziego międzynarodowego
Uznana w Polsce i Europie florystka. Absolwentka specjalności Rośliny Ozdobne na Uniwersytecie Rolniczymw Krakowie. Wicemistrzyni Polski w Mistrzostwach Florystycznych w 2000 roku.
W 2005 roku uzyskała w Holandii dyplom instruktorski Dutsch Flower Arrangements 1 (DFA 1).
Autorka licznych wystaw i pokazów. Juror w konkursach florystycznych. Posiada uprawnienia międzynarodowego sędziego florystycznego. Z pod jej ręki wyszło wielu florystów osiągających wyróżnienia w konkursach i rozwijających z powodzeniem swoje działalności.
mgr Monika Kudłacz
mgr Monika Kudłacz
— florystka posiadająca uprawnienia sędziego międzynarodowego, wicemistrzyni Polski 2012
Swoją drogę florystyczną zaczęła od solidnego przygotowania do zawodu. W 2006 roku ukończyła Szkołę Florystyczną Małgorzaty Niskiej, a rok później Akademię Marioli Miklaszewskiej, uzyskując tytuł mistrza florystyki. Jest międzynarodowym sędzią sztuki florystycznej (FLORINT). W latach 2009-2015 współtworzyła pracownię florystyczną City Flowers w Krakowie. Żywo uczestniczy w życiu florystycznym Polski i Europy szkoląc się, prowadząc pokazy, pracując w komisjach sędziowskich, asystując polskim reprezentantom na Eurofleurs. Poza florystyką jest uzależniona od podróży z plecakiem i eksperymentów kulinarnych. Jak sama mówi: "odkąd kwiaty zakwitły w moim życiu pierwszemu nałogowi oddaję się sporadycznie, natomiast drugiemu codziennie". Obecnie prowadzi pracownię florystyczną Flora & Art Monika Kudłacz.
dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek
dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek
— do 2019 roku zatrudniona jako adiunkt w Katedrze Roślin Ozdobnych, były kierownik Studiów Podyplomowych Terapia Ogrodnicza
— były pracownik Katedry Roślin Ozdobnych UR w Krakowie, od 2019 roku pracuje w Zarządzie Zieleni Miejskiej Miasta Krakowa.
Byłay adiunkt w Katedrze Roślin Ozdobnych, z dużym doświadczeniem praktycznym związanym z handlem roślinami ozdobnymi. Zanim rozpoczęła karierę naukową, pracowała w firmach takich jak Syngenta S&G Flowers i Tesco Polska (kupiec kwiatów). Na uczelni prowadzi zajęcia z m in. z dendrologii, roślin ozdobnych uprawianych na kwiat cięty oraz bylin. Doświadczenia naukowe dotyczą kultur tkankowych roślin ozdobnych i chronionych. Poza zawodowo pogłębia wiedzę z etnobotaniki, a w wolnych chwilach ćwiczy jogę.
dr inż. Monika Cioć
W przygotowaniu.
dr hab. inż. Piotr Salachna, prof. ZUT
dr hab. inż. Piotr Salachna, prof. ZUT — dyplomowany mistrz florystyki
Na co dzień pracownik naukowo-dydaktyczny w Pracowni Roślin Ozdobnych na Zachodnio-Pomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, gdzie od 2009 r. kieruje Podyplomowymi Studiami Florystyka. Międzynarodowy sędzia florystyki, egzaminator OKE dla zawodu florysta, rzeczoznawca MEN ds. podręczników i programów nauczania w zawodzie florysta. Laureat konkursów i mistrzostw florystycznych.
Mariola Miklaszewska
Mariola Miklaszewska
— florystka, właścicielka kwiaciarni i szkoły "Akademia FLorystyczna"
Ceniona w Polsce i Europie znakomita florystka, w Warszawie prowadzi własną kwiaciarnię i szkołę florystyczną [Akademia FLorystyczna]. "Od dawna próbowałam układać rośliny. W pewnym momencie mojego życia stwierdziłam, że właśnie to chcę robić zawodowo. Ale zupełnie nie wiem, kiedy przerodziło się to w pasję. Drugą moją pasją od zawsze była sztuka, w szerokim jej rozumieniu. Rośliny + pasja + sztuka: oto moja florystyka" — mówi Mariola...
dr hab. Renata Wojciechowska, prof. UR
dr hab. Renata Wojciechowska, prof. UR
— adiunkt w Katedrze Fizjologii Roślin
Zainteresowania naukowe skupiają się przede wszystkim na fizjologii roślin. Prowadzi badania nad wpływem czynników uprawowych i stresu na jakość roślin, zajmuje się zmianami fizjologicznymi w liściach drzew i krzewów ozdobnych. Od wielu lat ceniony przez studentów wykładowca jednego z najtrudniejszych przedmiotów — fizjologii roślin.
Opiekun Koła Naukowego Ogrodników przy Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR.
dr hab. inż. Piotr Muras
dr hab. inż. Piotr Muras
Kierownik Katedry Dendrologii i Architektury Krajobrazu w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Od ponad 30 lat zajmuje się zawodowo dendrologią. Jego działalność badawcza koncentruje się wokół aklimatyzacji i hodowli drzew i krzewów ozdobnych oraz technologii produkcji szkółkarskiej. Jest hodowcą odmian kalmii, stewarcji i różaneczników. Wybitny znawca roślin drzewiastych, doceniany w kręgach producentów szkółkarskich. Aktywnie uczestniczy w działalności Związku Szkółkarzy Polskich i Agencji Promocji Zieleni.
prof. dr hab. Andrzej Kalisz
prof. dr hab. Andrzej Kalisz
Profesor w Katedrze Roślin Warzywnych i Zielarskich, Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa.
dr hab. inż. Anna Kapczyńska, prof. URK
dr hab. inż. Anna Kapczyńska, prof. URK
— adiunkt w Katedrze Roślin Ozdobnych
Interesuje się historią roślin ozdobnych, florystyką i uprawą roślin doniczkowych. Prowadzi także zajęcia i doświadczenia związane doborem i walorami zdobniczymi traw rabatowych. Od kilku lat zajmuje się wprowadzaniem nowych gatunków roślin do uprawy (np. lachenalii). Pomimo licznych obowiązków zawsze znajdzie czas na treningi siatkówki.
dr inż. arch. Michał Uruszczak
dr inż. arch. Michał Uruszczak
— architekt, nauczyciel rysunku odręcznego
Pracuje jako nauczyciel akademicki i architekt krajobrazu. Jego konikiem jest nauczanie studentów rysunku perspektywicznego i wizualizacji. Jest współautorem materiałów dydaktycznych do nauki rysunku. Na swoim koncie ma także artykuły naukowe, projekty ogrodów, obrazy olejne, grafiki. Współtwórca stowarzyszenia artystycznego TAM (Twórcza Akcja Młodych).
Jest pasjonatem i kolekcjonerem zabytków motoryzacji.
dr Piotr Stolarczyk
dr Piotr Stolarczyk
— adiunkt w Katedrze Botaniki
Prowadzi zajęcia z botaniki dla studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Absolwent biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat w Instytucie Botaniki UJ. Jego zainteresowania badawcze dotyczą głównie lichenologii (zwłaszcza ekologii, ochrony i synantropizacji porostów) oraz monitoringu biologicznego. Ponadto prowadzi zajęcia z edukacji ekologicznej, a także szkolenia
w zakresie komunikacji interpersonalnej i technik autoprezentacji. Jego zainteresowania sięgają również daleko poza botanikę, ponieważ interesuje się min. z historią sztuki i psychologią.
mgr inż. Alicja Cecot
mgr inż. Alicja Cecot
— dziennikarka specjalizująca się w szeroko pojętej dziedzinie roślin ozdobnych.
Od 1989 roku dziennikarka specjalizująca się w szeroko pojętej dziedzinie roślin ozdobnych, redaktorka współtworząca obecnie dwumiesięcznik "Pod Osłonami" i autorka artykułów także
w innych czasopismach branżowych w Polsce (m. in. "Zieleń to Życie") i zagranicą (np. FloraCulture International) oraz materiałów prasowych w Internecie. Swojej pracy, czyli dziennikarstwu i ogrodnictwu, poświęca wiele czasu oraz pasji, podróżując, pisząc i redagując. Bywalczyni targów i wystaw o tematyce kwiaciarskiej, a także szkółkarskiej. Prelegentka zapraszana na konferencje o zasięgu międzynarodowym i krajowym.
dr Sergiu Vasilendiuc
Sergiu Vasilendiuc
— artysta plastyk
Artysta plastyk, fotograf, nieustany podróżnik. Ukończył Kolegium Plastyczne w Kiszyniowie i Akademię w Jassach (Rumunia). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Rumuńskich Artystów Plastyków w Transylwanii. Założyciel polsko-rumuńskiej grupy artystów KRoma. Laureat licznych nagród w dziedzinie sztuk wizualnych. Autor 20 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 50 wystaw zbiorowych i zespołowych. Prace artysty znajdują się w państwowych i publicznych zbiorach w Rumunii, Polsce, na Węgrzech i w prywatnych kolekcjach w wielu krajach.
mgr inż. Robert Kasperczyk — trener, konsultant
mgr inż. Robert Kasperczyk — trener, konsultant
Profesjonalny trener z 12 letnim doświadczeniem z zakresu sprzedaży, obsługi klienta, negocjacji, zarządzania. Pracował min. w: Amplico-Life S.A, Novartis — Alima-Gerber S.A., Oknoplast-Kraków sp. z o.o. Od 2003 roku jest trenerem, prowadzi szkolenia i konsultacje biznesowe. Specjalizuje się w zajęciach warsztatowych z merchandisingu (sztuka ekspozycji produktów), umiejętności handlowych (obsługa klienta, sprzedaż, negocjacje handlowe) i umiejętności menadżerskich (zarządzanie zespołami, coaching).
Prywatnie uwielbia piesze wyprawy, odkrywanie urokliwych miejsc w Polsce, szczególnie Sudetów i Karkonoszy.
mgr Adriana Susz — księgowa
mgr Adriana Susz
— księgowa
Absolwentka obecnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Od 2000 roku wraz z mężem prowadzi Firmę świadczącą usługi księgowe. Posiada dużą wiedzę praktyczną dotyczącą
z najnowszych przepisów prawnych na temat otwarcia i prowadzenia własnej działalności, przepisów podatkowych oraz handlu międzynarodowego.
mgr inż. Piotr Król — fotograf
mgr inż. Piotr Król
— fotograf Studiów Podyplomowych Florystyka
Zajmuje się fotografią przyrody, makrofotografią oraz reportażem. Od dwóch lat w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyczno-Artystycznego "SFOGATO" organizuje autorskie wernisaże, pierwszy odbył się w 2011 roku w Dworze Czeczów, drugi we wrześniu 2012 w Dworku Białoprądnickim. Kolejna wystawa planowana jest na wrzesień 2013 roku.
Kieruje się motto: "Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości" (Henri Cartier-Bresson). Zaprasza na swoją stronę internetową.
dr inż. Karol Król, prof. URK — administrator strony internetowej
dr inż. Karol Król, prof. URK
— administrator strony internetowej Studiów Podyplomowych Florystyka
Dyplomowany architekt informacji, hobbysta front-end web developer, koder, twórca witryn internetowych, technik wsparcia informatycznego, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Główny redaktor serwisu digitalheritage.pl. Prowadzi badania z zakresu wykorzystania technik i narzędzi komputerowych w prezentacji danych przestrzennych oraz w zakresie wydajności, funkcjonalności i użyteczności witryn internetowych. W obszarze jego zainteresowań znajduje się przede wszystkim analityka internetowa i technologie internetowe, cyfrowe dziedzictwo kulturowe, organizacja pracy i zarządzanie, a także strategie marketingowe. Dr inż. Karol Król jest także twórcą serwisu internetowego poświęconego analityce internetowej.