Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Florystyka - logo
Godło Polski

prof. dr hab. inż. Bożena Pawłowska — kierownik Studiów Podyplomowych Florystyka

prof. dr hab. inż. Bożena Pawłowska
— kierownik Studiów Podyplomowych Florystyka
— od 2014 r. kierownik Katedry Roślin Ozdobnych UR w Krakowie, a od 2019 r. kierownik Katedry Roślin Ozdobnych i Sztuki Ogrodowej.

Profesor nadzwyczajny w Katedrze Roślin Ozdobnych i Sztuki Ogrodowej. Pracuje w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie od 1987 roku, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa oraz na kierunku Architektura Krajobrazu. Specjalizuje się w uprawie roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, a także roślin balkonowych. Ma słabość do gatunków używanych w suchych aranżacjach. Od lat pasjonuje się bukieciarstwem i florystyką. To lubiany i doceniany przez studentów wykładowca — nagroda "Super Belfer 2006 Roku".

Jej badania naukowe związane są z biotechnologią, a szczególnie krioprezerwacją (przechowywaniem w ciekłym azocie) i rozmnażaniem in vitro roślin ozdobnych.
Prowadzi też badania z zakresu sztuki ogrodowej i florystyki użytkowej.

Jest pasjonatką podróży, które najczęściej związane są z przyrodą i roślinami ozdobnymi. W wolne zimowe weekendy oddaje się narciarstwu.